Menstruációs fájdalom
Menstruáció – avagy a nőiség árnyoldala
Az élete során szinte minden nő szenved kisebb-nagyobb mértékben a menstruációs fájdalomtól. Ez teljesen normális jelenség, nem jelent betegséget, vagy szervi elváltozást.
A menstruáció előtt gyakran jelentkezik lehangoltság, ingerlékenység, mellfeszülés, hát-derékfájás, illetve hőhullámok, ezt úgynevezett premenstruációs szindrómának nevezik.
A fájdalomérzet egyénenként eltérő lehet, a görcsök erősségétől illetve az egyéni fájdalomtűrő képességtől függően, és ciklusonként is változhat, de befolyásolhatja a mindennapi stressz, és azaktuális lelki állapot is. Jellemzően a fiatal nőknél erősebb fájdalmak jelentkeznek, ami a kor előre haladtával, illetve az első szülés után enyhül.
A panaszok erőssége alapján a fájdalom lehet:
enyhe: rövid ideig, néhány óráig tartó enyhe hasi illetve kismedencei fájdalom
középsúlyos: hosszabb, akár egy napig tartó közepes erősségű fájdalom
súlyos: egy napnál hosszabb ideig tartó erős fájdalom, amelyet fejfájás, hányinger, akár hányás is kísérhet.
De mi okozza a fájdalmat?
A menstruációs ciklus során a méh felkészül a megtermékenyített petesejt befogadására. A nyálkahártyája megvastagszik, hogy a petesejt beágyazódhasson. Azonban ha nem történt megtermékenyítés a megvastagodott nyálkahártya lelökődik, vérzés kíséretében. Méhösszehúzódások segítik, hogy a méh hatékonyan „kitisztítsa” magát, és újra indulhasson a ciklus a következő petesejt befogadására. A fájdalmat ezek a méhösszehúzódások okozzák, amelyet az úgynevezett prosztaglandinok, hormonhatású anyagok váltanak ki. A fájdalom a jellemzően a vérzést megelőző napokon és a menstruáció első két napján a legerősebb.
Menstruációs fájdalomcsillapítás
A kisebb fájdalmak csillapítására a hasra helyezett melegvizes palack, egy könnyű séta, relaxáció jótékony hatással lehet. Előfordulhat azonban, hogy a szervezetben nagyobb mennyiségben termelődnek a prosztaglandinok, amit hevesebb, kínzó fájdalmak kísérnek, és fájdalomcsillapítás válik szükségessé. Ibuprofén hatóanyagú vény nélkül kapható gyógyszer ideális választás lehet a fájdalom csillapítására, mert az ibuprofén a fájdalmas méhösszehúzódásért felelős prosztaglandin termelődését csökkenti. Épp ezért a menstruációs fájdalom csillapítására leggyakrabban használt hatóanyag az ibuprofén.
Ha a fájdalom már elviselhetetlen…
Az erős alhasi fájdalmak néha túlmutatnak a menstruációs fájdalmakon. Ezesetben mindenképpen fel kell keresni a szakorvost. Ilyen erős fájdalommal járó állapot pl. az endometriózis. A méhnyálkahártya szövete normális esetben csak a méhüreg belsejében képződik. Endometriózis során ez a szövet a méhen kívülre is kerülhet, a petevezetőbe, a petefészek falába, a kismedencét bélelő szövetekbe. Hormonhatásra a méhben lévő nyálkahártyához hasonlóan megvastagszik, vérzés kíséretében lelökődik. Ez a vér, mivel nem tud távozni, felszaporodik testüregekben, ingerli a környező szöveteket, hegesedést és összenövéseket eredményezhetnek, ami meddőséghez vezet. A betegség kiváltó oka még nem teljesen tisztázott.
Az erős fájdalom valamilyen gyulladásra, mint például petefészek-gyulladás, méhgyulladás vagy kismedencei gyulladás.